Co region to obyczaj…

przez TastePoland - Voytek

Wigilia to prawdopodobnie jeden z najbardziej magicznych dni w roku. Od rana wszystko co robimy, może mieć wpływ na kolejny rok naszego życia… Trudno o inny dzień tak pełnych przesądów i rozmaitych zwyczajów.

Obowiązkowym elementem w każdym polskim domu jest tradycyjna wigilijna kolacja  z 12 tradycyjnymi potrawami. Jak się okazuje tradycyjnie to nie znaczy tak samo 😉 Po latach pielęgnowania rodzinnych tradycji zostałem „brutalnie” skonfrontowany z faktem 😉 że niby wszyscy mają to samo, ale nie do końca tak samo.

Kiedyś przypadkiem dowiedziałem cała Polska je czerwony barszcz, a u mnie w domu całe życie miałem dwie inne opcje, które uważałem za jedyne i słuszne. Po pierwsze grzybową z łazankami, bo tak było u mojego taty w domu. Po drugie postny żur na wywarze z warzyw i grzybów, bo tak było u mojej mamy… Tata pochodzi z Wielkopolski, mama z Podkarpacia. Co ciekawe kilka lat temu mama mamy, czyli babcia Tola przyznała się, że u niej w domu zawsze był barszcz czerwony, ale że mój dziadek Tadek wolał żur… no i ona ten żur wprowadziła jako obowiązkowy element wigilijnej kolacji. Oczywiście dla mojej mamy stało się już standardem.

Jak zacząłem zgłębiać temat… u większości pojawiał się wspomniany barszcz czerwony… ale w conajmniej kilku odmianach: czysty, czysty z uszkami, zabielany przypominający bardziej ukraiński, do tego rybna i jeszcze kilka innych…

Chcę ustalić jaka jest ta wigilijna prawda 🙂 albo przynajmniej jej cześć. Liczę na Twoją odpowiedź.

[polldaddy poll=9248081]

Sprawdź również:

3 komentarze

panhirsch 28/12/15 - 00:27

Próbuję wypełnić ankietę ? tak czy inaczej, barszcz z uszkami, karp, kapusta z grzybami, kompot z suszu. Tak to widzę ☺

Odpowiedz
TastePoland - Voytek 28/12/15 - 00:45

Nie działa? Robie poll po raz pierwszy…
Dzięki za info. U nas tez był karp (w dwóch odsłonach) – znowu jeden „po mamie” a drugi „po tacie”, kapusta i kompot z suszu.

Odpowiedz
panhirsch 28/12/15 - 00:48

Podobnie ☺ ankieta trudno powiedzieć, może nie działa z poziomu Reader 'a… Nic to, widzę, że głosy są ☺

Odpowiedz

Pozostaw komentarz