logo design projekt jak zrobić

5 sposobów, jak stworzyć fajne logo

przez TastePoland - Voytek

Logo. Znaczek, skojarzenia, nazwa. Dla jednych nic nieznacząca grafika, dla innych symbol – nieraz statusu, gwarancja jakości, sposób na odróżnienie się od innych takich samych produktów. Przez lata najbardziej wartościowe marki budowały całą warstwę emocji, które stoją za tym prostym znaczkiem. Czasami nawet nie trzeba go rysować… wystarczy, że powiem „nadgryzione jabłko” – widzicie już tę markę?  Oczywiście to Apple. 

Tworząc rzemieślniczy dżem, prowadząc agroturystykę, czy mały bar warto zadbać by od pierwszego dnia się wyróżniać, pracować na siebie i budować pozytywne skojarzenia z naszym produktem czy miejscem. Warto zadbać o to, by w zatłoczonych social mediach się wyróżniać i mieć pewność, że klienci jasno kojarzą nasz produkt lub miejsce. Dlatego też warto stworzyć swoje logo!

Co może być większym grzechem niż brak wyróżniającego logo? Chyba tylko to, że mamy takie zrobione w  Paint-cie z Windowsa. Operowanie myszką i standardowe fonty,  nigdy nie kończyły się dobrze. 

Kiedyś oprócz przysłowiowego już Paint-a, opcją było posiadanie wśród rodziny i znajomych utalentowanego grafika lub wynajęcie profesjonalnej agencji graficznej. Pierwsze wiązało się z tym, że wyglądało to słabo, ostatnia opcja z reguły rozbijała się o wielkość budżetu. 

Dziś nie ma takich ograniczeń, a fajne logo można stworzyć praktycznie bezkosztowo.

Jakie mamy opcje?

1. Rozpisz konkurs na 99design.com

Chcesz mieć naprawdę fajne logo? Dlaczego nie zaprosić twórców z całego świata by nad tym pracowali! Na portalu 99design.com w zależności od Twojego budżetu możesz wybrać różne opcje. Koszt logo startuje od 299 USD wzwyż.

Jak to wygląda? Piszesz brief czyli to jakie są Twoje oczekiwania. Czekasz do tygodnia na zakończenie pierwszej rundy projektów, w międzyczasie możesz dawać uwagi, co do projektów, które Twoim zdaniem mają potencjał. Nie wiem dokładnie jak jest dziś, ale jak robiłem projekt logo Taste Poland 5 lat temu otrzymałem blisko 160 różnych propozycji! Zaletą jest to, że całość praw i rozliczenia finansowe załatwiane są przez portal. Z góry wiesz jaką cenę zapłacisz! Ryzyko? Ilość i jakość zgłoszeń. No i oczywiście komunikacja po angielsku jeśli stanowi to dla Ciebie problem.

Kilka screenów z tego procesu. 

taste poland logo jak stworzyc

 

2. Poszukaj freelancera

Jeśli ciągle 300USD to dużo lub wiesz dokładnie, co byś chciał dlaczego nie poszukać freelancera, który może zrobić to dla Ciebie? Jest mnóstwo różnych portali, na których ogłaszają swoje usługi – jak chociażby wspomniany 99designs.com, albo useme.eu. Możesz przejrzeć portfolio osób, które tam się prezentują i skontaktować z wybranymi, by ustalić warunki współpracy. Zawsze możesz polegać na poleceniu znajomych. Ja jak tworzyłem swoje wizytówki – skorzystałem z usług pani Ewy Młynarczyk ze studia Konefka. Dzięki jakości, terminowości przystępnym cenom wracałem jeszcze później z innymi pracami graficznymi. 

3. Skorzystaj z aplikacji do tworzenia logo

Lubisz bawić się samemu, a nie do końca obsługujesz programy graficzne? Ta opcja jest dla Ciebie! Aplikacje takie jak  Looka.com dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o kreację nowoczesnego logo. Na bazie znów prostego briefu (3 minuty by wypełnić) dostajemy pierwsze propozycje. Jeśli coś nam przypadnie do gustu, możemy to zapisać i szukać dalej. Każda z propozycji może być dalej modyfikowana. Co ciekawe – na bieżąco można podglądać jak wybrane logo prezentuje się na koszulkach, materiałach graficznych, czy szyldzie sklepu. Jeśli jesteśmy w pełni zadowoleni – za niewielka opłatą – zaczynająca się od 65$ można kupić pliki wraz z prawami autorskimi, czyli za około  250 zł możemy mieć swoje logo! W wersji premium są i wizytówki i grafiki do social mediów. 

Minusy: jeśli chcesz mieć markę dla Millenialsa wpisująca się w rytm wielkiego miasta… to pewnie opcja dla Ciebie. To rozwiązanie kreuje wg pewnej logiki – prostoty, geomatrycznych kształtow, prostych ikonek. Nie wychodzą z tego projekty wielce artystyczne, albo może ja nie potrafię ich zrobić.

taste poland logo jak stworzyc

4. Zrób to w Canvie

Nadal chcesz sam, nadal 250zł to dużo? A może ma być trochę bardziej artystycznie? Spróbuj zrobić to za 0zł w Canvie. www.canva.com. Jeśli nie słyszałeś o tym programie – twoja strata! Idealnie nadaje się do tworzenia materiałow do social mediów, wizytówek, plakatów czy prezenentacji. Wersja darmowa ma sporo od zaoferowania! Wybierasz template… i proszę bardzo – modyfikuj co chcesz. Spory wybór czcionek, ikon i inspiracji. Za niektóre ikony trzeba zapłacić. Koszt 1$. Minusy: Jak już raz wybierzesz – trudno to modyfikować poza Canva. Możliwy tylko eksport pliku w określonym formacie… a co jak raptem musisz zrobić ogromy baner reklamowy? Dobra opcja na start, ale lepiej mieć grafika, który szybko „przerzuci” Ci później ten projekt na inny format. 

taste poland logo jak stworzyc

5. Narysuj sobie sam… na tablecie

Jeśli masz zmysł artystyczny tu masz wolną rekę. Wraz z pojawiemien się ołówków do tabletów praktycznie w zasięgu każdego chętnego rysowanie stoi otworem. Wystarczy tablet, rysik i jakiś podstawowy program graficzny. Niestety to opcja dla zdolnych 😉 chyba, że ktoś sobie życzy koszmarka rodem z Painta 😉 no może trochę ładniejszego!

Ja osobiście przećwiczyłem wszystkie te opcje. Jak nie do logo, to do prezenentacji, social postow na social media etc…

I tak:

  • do dużych i trwałych prac – tylko opcja 1. Duża elastyczność, szczególnie jak nie wiedziałem jakie własciwie ma być logo. Z logo Taste Poland jestem bardzo zadowolony.
  • mniejsze modyfikacje lub jak wiem czego chcę – opcja 2
  • wizualizacja różnych konceptów nad którymi pracuję – opcja 3
  • grafiki i social media, prezentacje – opcja 4
  • opcja 5 – Apple Pencil (która wydawała mi się absolutnie niezbędny) dziś głównie służy jako zabawka dla dzieci, lub zakreślacz przy pdf-ach… Dlaczego zobaczcie sami 😉 

Mam nadzieje, że pomoże Ci to stworzyć logo swoich marzeń, a Twoje produkty przestaną być anonimowe… 

 

PS. Dlaczego warto korzystać z usług grafików?

Tą po lewej stronie zrobiłem w Canvie. Szukałem drukarza, a jak znalazłem okazało się, że wydrukowałem na złym papierze. Drugi raz też nie było lepiej ;-). Dopiero za trzecim razem Pani Ewa sprawiła, że jestem z nich dumny ;-).  To ta po prawej stronie i ma super pokryte lakierem logo, co daje efekt 3D.

 

Sprawdź również:

Pozostaw komentarz