Zwolnij, pomyśl, pomóż…

przez TastePoland - Voytek

Czy ruszyliście w bieg, który zaczął się zaraz po tym, jak pierwszolistopadowe znicze zniknęły ze sklepowych półek, a praktycznie w każdej przerwie reklamowej zaczęło rozbrzmiewać nawoływanie do świątecznych zakupów? Jak wyglądają Wasze dni w oczekiwaniu na najbardziej magiczną noc w roku? Gotowi na sianko, choinkę i wigilijny stół? Czy biegu w biegu za najlepszym promocyjnym karpiem, znajdzie się może jest jednak miejsce na chwilę refleksji?

No właśnie stół… jak by nie było to Taste Poland, więc musi być o tradycjach. U nas, co roku przy stole było jedno wolne miejsce. Nawet jak byłem mały – przy tej rozsuwanej ławie w bloku, gdzie ciężko było zmieścić 12 obowiązkowych potraw… wolne miejsce MUSIAŁO BYĆ. No właśnie dla kogo? Wówczas wytłumaczenie było, że to dla strudzonego wędrowca, który może zapukać do naszych drzwi. Na pamiątkę próżnych poszukiwań miejsca w domach mieszkańców Betlejem przez ciężarną Maryję i Józefa. Po to by historia się nie powtórzyła… by nikt nie musiał być sam, w tą grudniową noc.

Ciekawe, w ilu polskich domach jest takie miejsce? Ciekawe, ile osób otworzyłoby ciężarnej nastolatce pod opieką starszego faceta, która szukałaby miejsca na nocleg? Mam wątpliwość czy i dziś Jezus nie musiałby się urodzić pod jakąś Biedronka. Patrząc na to jak tolerujemy inność niestety pewnie byłby to najprawdopodobniejszy scenariusz.

Być może w tegoroczne Święta warto pomyśleć o tych, którzy giną praktycznie kilkaset kilometrów od Betlejem. Może podarować komuś miejsce przy swoim wigilijnym stole ofiarowując parę złotych na jedną z organizacji wspierających ofiary wojny w Syrii. Ja tradycyjnie wsparłem PAH.

http://www.pah.org.pl

Możesz wybrać pewnie inną z wielu organizacji. To nie ma do końca znaczenia… ważne by PO PROSTU pomóc. Ważne by wysłać wiadomość do kogoś, który szuka miejsca, gdzieś na nocleg… i pewnie jak jest chrześcijaninem to miejsca na wigilię. A nawet, jeśli nie…  jest na pewno człowiekiem w potrzebie.

Pokażmy, że prawdziwy smak Polski to tradycja, gościnność i tolerancja – sięgająca jeszcze czasów Polski Jagiellonów. Pokażmy, że warto pomyśleć w tym czasie również o innych. W sumie może i daleko od nas, ale jak blisko miejsc, które będziemy wspominać w magicznym czasie Świąt.

 

Sprawdź również:

Pozostaw komentarz