TEST-u-JEMY: ŻUREK W RESTAURACJI ARUANA / HOTEL NARVIL

przez TastePoland - Voytek

Przez ostatnie dwa lata podróży przez Polskę w poszukiwaniu smaków spróbowaliśmy kilkadziesiąt różnych żurków. Wiele z nich było dobrych lub bardzo dobrych. Co jest ciekawe – NIE istnieje coś takiego jak „klasyczna receptura”. Każdy coś zmienia, dodaje od siebie… Zdecydowanie musi być kwaśny, dobrze jak są grzyby i kiełbasa, a do tego najlepiej pogniecione ziemniaki.

Żurek mojej mamy króluje na wigilijnym stole, gdyż to jest sekretna rodzinna postna wersja z grzybami. Niezły był żurek w restauracji hotelu Poziom 511 w Ogrodzieńcu, niemniej jednak ten, który ląduje w sekcji TEST-u-JEMY jako nasz faworyt poszukiwań to ŻUREK z restauracji ARUANA w hotelu Narvil w Serocku.

Swoją drogą kiedyś wybierzemy się tam na porządny rekonesans z aparatem, bo to co wyczynia tam szef kuchni Witek Iwański zasługuje na osobny wpis. Nie na próżno jest jednym z bardziej utytułowanych polskich Szefów Kuchni

Z dość tradycyjnego dania, jakim jest żurek i bądźmy szczerzy dość niewzględnego uczynił małe dzieło sztuki, które smakowo absolutnie nie odbiega od najlepszego oryginału. Nie ma cudów wianków – jarmużu, mchów i paproci oraz innych wynalazków. Mamy żurek z prawdziwego zdarzenia, na żytnim zakwasie z jajem z przepiórki, do tego obok ziemniaki ze skwarkami i świeżo upieczony chleb. Zachwyca nie tylko smakiem, ale i podaniem… Zadbano o to by z zupy, która normalnie uroku nie ma… taaakie coś! Zobaczcie sami poniżej.

Pycha i jak wygląda…

Eleganckie nakrycie
Eleganckie podanie
Ciekawy pomysł na serowanie
i żurek prawie gotowy...
jeszcze ziemniaki

Zdecydowanie polecamy Wam nie tylko żurek. Aruana to jedna z restauracji, które mają rekomendację SLOW FOOD POLSKA a w kuchni królują sezonowe składniki. Każda wizyta może Was zaskakiwać. Z Warszawy to tylko przysłowiowy rzut beretem. Warto więc czasani w weekend wpaść na lunch, a później dla tych co lubią spa – zaliczyć również dobry masaż w hotelowym spa.

Aruana i jej szef udowadnia, że tradycyjna polska kuchnia nie tylko dobrze smakuje ale może również wspaniale wyglądać. BRAWO!!! 

Hotel Narvil / Restauracja Aruana

ul. Czesława Miłosza 14a
05-140 Serock

telefon: +48 519 041 343

adres e-mail: restauracja@aruana.pl

Uwaga: Ostatnio jak byłem, żurek był dostępny tylko w karcie lunchowej http://www.hotelnarvil.pl/kuchnia/menu-lunch

 

Sprawdź również:

Pozostaw komentarz