TEST-u-JEMY: Sery – Kozia Farma Złotna / WARMIA

przez TastePoland - Voytek

Dla wszystkich tych, co cenią sobie to co jedzą, chcą by było to ekologicznie wytwarzane i  jeszcze na dodatek lubią wiedzieć skąd to pochodzi polecamy pokusić się o odwiedzenie Złotnej i ekologicznej Koziej Farmy.

Złotna to niewielka wioska w okolicach Morąga, w której państwo Katarzyna i Grzegorz Łaski otworzyli 4 lata temu swoją  Kozią Farmę. Właściciele dziś mają 120 kóz i jest to jedna z najwiekszych ekologicznych hodowli w Polsce.  Co ciekawe każda koza  ma swoje imię… i podobno pani Katarzyna potrafi rozpoznać każdą z nich ;-). Do tego podczas krótkiej wizyty można sporo dowiedzieć się o kozach, koziołkach, ich zwyczajach i różnych historiach z ich udziałem.  Jak chociażby o tym, jak jeden z capów wybrał się na nieplanowane nocne odwiedziny. Wyprawa okazała się brzemienna w skutki, bo efektem tego było kilka nieplanowanych, kozich ciąż. Okazało się to mniej więcej po 5 miesiącach, bo tyle właśnie trwa ciąża u kozy.

Dlaczego warto odwiedzić Złotną? Powodów jak dla nas jest conajmniej kilka.

1. Powrót do autentyczności

Drogie mieszczuchy! Czasami jak już się wybierzemy poza miasto to warto zobaczyć prawdziwe życie… ze wszystkimi jego urokami. Takie, gdzie ser wytwarza się z mleka kozy, która własnie zjadła świeżą i soczystą trawę. Wolno biegającej po rozległej łące, gdzie jej chęć powrotu do „domu” może być podyktowana chęcią spoczęcia w cieniu koziarni lub pragnienie. To miejsce na pewno pełne jest szczęśliwych kóz. Spacer i obserwacja tych dość sympatycznych zwierząt może być miłym przerywnikiem wakacji.

2. Doskonała zabawa dla dzieci

Dla dzieciaków znalezienie się wśród stada kóz to nie lada doświadczenie. Polka była zachwycona! Nie będę ściemniał – fascynacja szczególnie najmniejszymi pociechami koziego stada, mieszała się ze strachem przed szukającymi kontaktu ich mamami. Tak czy owak pod opieką mamy (Pola) dała się przekonać do bliższych kontaktów, co też wspominała przez kolejnych kilka dni.

3. Możliwość degustacji i zakupu produktów

Jak na kozią farmę przystało są i sery. Podczas rozmowy z panem Grzegorzem okazało się, że od samego początku miał plan by je produkować. Dziś budynek serowarni to odgrodzone od zwiedzających ogromną szybą sterylne pomieszczenie przetwórni oraz przyjemnie zaaranżowane pomieszczenie do degustacji.

My poprosiliśmy o mała porcję i to co wylądowało przed nami 🙂

Od prawego dolnego rogu zgodnie ze wskazówkami zegara mieliśmy przegląd możliwości produkcyjnych Koziej Farmy Złotna. Od delikatnych serów podpuszczkowych – naturalnego, z czarnuszką i solonego przeszliśmy do degustacji Złotnych dojrzewających. 10, 20 i 30 dniowy wraz z wiekiem smak nabierał coraz większego charakteru i wyrazistości smaku. Kasia zasmakowała w opcji czarnuszkowej, co ciekawe Pola zagustowała w tym 20 dniowym. Dla mnie 30 dniowy był idealny – aromatyczny i z charakterystyczną skórką.

Do tego mieliśmy jeszcze szanse spróbować Twarożku Oberlandzkiego (nagrodzonego ostatnio na imprezie Czas na Ser w Lidzbarku Warmińskim) O wszystkich serach można poczytać na stronie KOZIA FARMA _ SKLEP. Można tam przy okazji zakupić z opcją wysyłki do domu. Jak się upewniliśmy u właścicieli – są tak zapakowane, że docierają do miejsca przeznaczenia bez najmniejszych problemów.

4. Już wkrótce rusza AGROTURYSTYKA

Wkrótce Złotną będzie można odwiedzić i zatrzymać się w gospodarstwie. Na profilu Facebookowym już można oglądać zdjęcia… start wkrótce.


TEST-u-JEMY: Nasze typy:

Wyjechaliśmy z dość szerokim wyborem różnych serów ale naszą rodzinna preferencją zostają te dojrzewające. Kuszą smakiem i aromatem. Idealnie pasującym do sałatki, krakersów i czerwonego wina. Zniknęły w pierwszej kolejności 😉

Gdzie kupić?

Wyroby są tak dobre, że same się rozchodzą 🙂 Właścicieli Koziej Farmy próżno więc szukać na tak licznych targach śniadaniowych dla tych, którzy mają apetyt na te smakołyki podajemy, gdzie można je dostać.

  1. na miejscu w Złotnej – wizyta po wcześniejszym umówieniu się
  2. w sklepie internetowym KOZIA FARMA _ SKLEP.
  3. z zaprzyjaźnionych sklepach i stoiskach – patrz info na stronie www.koziafarma.pl

Adres:

KOZIA FARMA ZŁOTNA

wieś Złotna 29

14-300 Morąg

tel. +48 663-144-547


Jak się umówić za zwiedzanie i degustację? Cytujemy za stroną KOZIEJ FARMY ZŁOTNA

Chętnie będziemy Państwa gościć na naszej farmie, ale tylko po uprzednim umówieniu się telefonicznym. Czas na spotkanie z Państwem musimy wykroić z licznych obowiązków w gospodarstwie smiley 

Spotkanie z kozami i oprowadzenie po gospodarstwie dla osoby dorosłej – 10 zł, dzieci od lat 5 – 5 zł. Degustacja dla osoby dorosłej (minimum 6 produktów) – 10 zł, dzieci od lat 5 – 5 zł. Prosimy dzwonić 663 144 547.

Sprawdź również:

Pozostaw komentarz