PIERNICZYMY W TORUNIU / ŻYWE MUZEUM PIERNIKA i toruńska turystyka kulinarna

przez TastePoland - Voytek brak komentarzy

Już wkrótce, dokładnie 11 sierpnia,  macie dobry powód by odwiedzić Toruń. Właśnie wtedy rozpoczyna się organizowane od kilku lat Święto Piernika. Kolejny ciekawy przykład jak włączyć część kulinarnego dziedzictwa w promocję miasta. Dla każdego Toruń może kojarzyć się z czymś innym – toruńska starówka, Uniwersytet, Kopernik, takie jedno radio… i pierniki. Jak to na TastePoland przystało będzie o piernikach.

Do Torunia wpadliśmy z zeszłym roku w drodze z Kujaw na Festiwal Smaku w Grucznie. Głównym powodem, że właśnie zatrzymaliśmy się w Toruniu było Żywe Muzeum Piernika. Pola miała solidna fazę na pieczenie i wszelaką pomoc w kuchni, wiec była to doskonała okazja, by zainteresować ją zwiedzaniem muzeum.

Bardzo ciekawe miejsce na odwiedziny – nie tylko z dziećmi. Godzina z małym kawałkiem mija zaskakująco szybko, bo to mniej muzeum, a bardziej cukiernicze warsztaty. Oprócz w zabawny sposób podanej historii mamy jeszcze przygotowanie piernikowego ciasta oraz co najważniejsze wałkowanie i pieczenie… Zabawa przednia! Nie tam, ze jakieś wycinane foremkami a najprawdziwsze toruńskie drewniane, piernikowe formy. Były serca i kareta i anioł i wiele wiele więcej. Jeszcze podczas Świat Pola wspominała, że jak była w Toruniu to robiła piernika z Panem ze skrzypcami…

Każdy z uczestników ma swój wałek, kawałek ciasta i miejsce przy stole – nie ma więc najmniejszych problemów by każdy mógł stworzyć SWÓJ piernik. Nie chcąc zdradzać wszystkich tajemnic muzeum śmiało możemy POLECIĆ – warto!

Bilety bezproblemowo można kupić zapisując się na konkretną godzinę poprzez stronę internetową, więc planując wypad do Torunia warto o to z góry zadbać. Wystarczy tylko wydrukowany bilet.

Żywe Muzeum Piernika to nie jedyna piernikowa atrakcja. W dawnej fabryce rodziny Wesse– znajduje się konkurencyjna placówka – otwarte w ramach obchodów 130 lecia fabryki – Muzeum Toruńskiego Piernika. Nie byliśmy więc nie wiemy jak jest.

Co na pewno zasługuje na uwagę, że toruński piernik zdecydowanie stał się jednym z symboli miasta i jest dobrze wykorzystywany jako element turystki kulinarnej.

1) Jego wysokość piernik – Najbardziej znanym producentem toruńskich pierników, jest Fabryka Cukiernicza Kopernik, która jest kontynuatorem piekarskich tradycji rodziny Wesse. Warto odwiedzić jeden z ich salonów firmowych by nabyć kilka pierników na prezenty. Nie trudno do nich trafić, gdyż jeden z nich znajduje się na Rynku w Dworze Artusa. Nie tylko Kopernik produkuje pierniki o czym można się przekonać w już w innych piernikowych sklepach 😉 wchodząć od razu można się czuć przytłoczonym wyborem. W Żywym Muzeum Piernika – również szeroki wybór… tu mamy gwarancję ręcznej roboty zarówno przy wypieku jak i zdobieniu.

2) Doświadczenie piernikowych historii na „własnej skórze” na warsztatach – dziś to nie eksponaty umieszczone w gablotach, a brudne ręce i szczęśliwa buzia zapewniają, dzięki odwiedziny w muzeum będą punktem programu sprawiającym, że ciężko zapomnieć o wizycie w Toruniu

3) W Żywym Muzeum Piernika sklepik nie tylko zachęcał do kupna pierniczków, ale również np. książki kucharskiej. Jest to kolejny element budujący markę piernikowego Torunia i muzeum. O czym będzie opowiadał potencjalny konsument przygotowując świąteczne pierniki? Na pewno o Toruniu!

4) Piernikowe gadgety  Na okolicznych straganach można kupić – piernikowe magnesy na lodówki, formy do wypiekanie pierników czy też kartki pocztowe… oczywiście z piernikami. To nie tylko element ciekawej promocji miasta , ale też dobry przykład, że na turystach kulinarnych zarobić może nie tylko producent pierników ;-). My wyjechaliśmy bogatsi o lodówkowy magnes, rodzina otrzymała piękne pocztówki z piernikami.

5) Już od kilku lat w sierpniu odbywa Święto Toruńskiego Piernika. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 11-12 sierpnia – i prezentacje kulinarne znanych szefów kuchni z ich wariacjami na temat pierników jako elementów w ich autorskich daniach. W strefie kulinarnej zajdziecie mi Aleję Piw Rzemieślniczych oraz kawiarnie „U Mistrza Piernikarskiego”.. i wiele wiele innych. O szczegółach możecie poczytać na http://www.swietopiernika.pl

Toruń to nie tylko pierniki… o czym warto się przekonać podczas spaceru po zadbanej Starówce czy Bulwarach Wiślanych.

Muszę przyznać – Toruń to super opcja na weekendowy wypad.

Żywe Muzeum Piernika
ul. Rabiańska 9 Toruń
www.muzeumpiernika.pl

Wiecej informacji o Święcie Piernika www.swietopiernika.pl

brak komentarzy
0

Sprawdź również:

Skomentuj